053-551-0029

7 ימים בשבוע | 24 שעות ביממה

יוחננוב ביובית לוגו

מחלות שמקורן בביוב ובחוסר היגיינה

לאורך השנים של ההתפתחות האנושית, בעיקר לאחר המהפכה החקלאית שהובילה את בני האדם להתגורר ביישובים מרוכזים וצפופים יותר ולוותר על חיי הנדודים שאפיינו את האנושות לאורך מרבית שנות קיומה, נושא ההיגיינה הפך למשמעותי יותר. יותר אנשים גרים על תא שטח מסוים וקבוע, דבר שעשוי בהחלט להוביל לבעיות היגייניות ובריאותיות שונות. אז כמובן שכיום התשתיות משוכללות ומורכבות והמודעות לגבי היגיינה גבוהה בהרבה מאשר לפני כמה אלפי ומאות שנים. אך עדיין ישנן מחלות שמקורן בביוב שאינו מטופל כראוי ובחוסר היגיינה – על כך במאמר הבא.
jason-jarrach

אמינות לפני הכל

יוחננוב שירותי ביוב 24/7
5/5

שיתוף המאמר

נושאים בעמוד

גורמים מחוללי מחלות המועברים דרך הביוב

חיידקים וגורמים מחוללי מחלה אחרים יכולים להיות מועברים דרך נוזלי הביוב אם נוזלים אלו אינם מטופלים כראוי.
כמו כן, גורמים מחוללי מחלה אלו יכולים לעבור הלאה גם כאשר אנשים אינם מיישמים נהלי היגיינה אישית בשירותים, כאשר בהיגיינה הכוונה היא לניקיון והרגלים מסוימים התורמים מהותית להקטנת הסיכון.

אם מערכת ביוב או טיפול בשפכים אינה מטופלת ומתוחזקת כראוי , היא לא תוכל לטפל ולהיפטר מהביוב באופן בטיחותי.
כך למשל חשוב במיוחד לתקן ולהחליף כל חלק שבור, סתום או שחוק במערכת הטיפול בשפכים בהקדם האפשרי ולפני שהתקלה הופכת למשמעותית ומעלה את הסיכון להתפתחות או העברת גורמים מחוללי מחלה.

מחלות הנגרמות ע"י חיידקים

סלמונלה – משפחה של חיידקים הגורמים לבעיות מעיים כגון שלשולים והקאות ואף סיבוכים מורכבים יותר במקרי קיצון.

דיזנטריה (shigellosis) – מחלת מעיים אגרסיבית ומאוד לא נעימה, גורמת לשלולים קשים המלווים גם בדם וריר בצואה, התפתחות חום גבוה והרגשה כללית מאוד ירודה.

שלשול – השם הכללי למצב הפיזיולוגי המתאר הימצאות נוזלים רבים בצואה, הרגשה כללית לא נעימה במעיים וצורך ללכת להתפנות בדחיפות והרבה פעמים.

גרענת (trachoma) – מחלת עיניים זיהומית ומדבקת, ההדבקה נעשית כאשר הפרשות מהעיניים מועברות מאדם לאדם – למשל דרך מגבות, כאשר לא שוטפים ידיים היטב וכיוצא באלו.

מליודוסיס (melioidosis) – מחלה זיהומית שיכולה להיות מועברת דרך היגיינת שירותים לקויה, עשויה לגרום לכאבים באזורים שונים של הגוף, לשיעול, זיהומי עור, בעיות נשימה ודלקת ריאות.

מחלות ויראליות – נגרמות ע"י וירוסים.

דלקת קיבה ומעיים (גסטריטיס) – זיהום ויראלי היוצר תסמינים של שלשול, הקאות וכאבים בטניים.

הפטיטיס A (צהבת נגיפית A) – מחלה הפוגעת בכבד ומועברת דרך מגע עם נוזלים או אוכל הנגועים בווירוס. למחלה תסמינים רבים והיא בהחלט עשויה להיות מסוכנת.

מחלות הנגרמות ע"י טפילים.

ג'יארדיסיס (giardiasis) – טפיל חד תאי הגורם למחלה, המלווה בתסמינים של שלשולים, פגיעה בספיגת חומרי מזון במעיים, ריבוי גזים, כאבי בטן, בחילה ועוד.

תולעת מעיים מסוג Dwarf tapeworm – תולעת מעיים טפילית ממשפחת השרשורים. ההדבקה נעשית דרך ביצי התולעים המועברים דרך הפה במזון או מחוסר היגיינה. התסמינים כוללים בחילה, חולשה, אובדן תאבון, שלשול והקאות.

זיהום בתולעת מעיים מסוג Threadworm – מחת מעיים נפוצה בקרב ילדים, התולעים מתפתחות במעיים ומטילות ביצים באזור פי הטבעת, מה שיוצר כאבים וגירודים מטרידים מאוד.

תולעי מעיים מסוג Hookworm  (תולעי קרס) – תולעים החיות במעי הדק ועשויות לגרום לתסמינים כלליים של בעיות מעיים וגם להגדיל את הסיכוי להתפתחות מחלת מעיים עקב גורם מחולל מחלה אחר השם עומס על המערכת.

מחלת מעיים עקב תולעת Strongyloidiasis – התסמינים כוללים בעיות נשימה, בעיות עיכול, ביטויים בעור החולה ואף בעיות במערכת העצבים המרכזית.

הפצת מחלות שמקורן בביוב ובחוסר היגיינה

מחלות אלו שסקרנו להלן יכולות להיות מועברות בכמה דרכים נפוצות יחסית. הדבקה ישירה נוצרת ממגע ישיר של אדם עם ביוב  או פסולת שירותים.

הדבקה בלתי ישירה נוצרת דרך מגע עם בעלי חיים נגועים, בחלק מהמקרים דרך בשר שלא בושל באופן מלא, חלק מהמחלות מועברות דרך מגע עם אדמה או נוזלים מזוהמים וחדירת מחולל המחלה לגוף דרך העור, היגיינת שירותים לקויה עשויה בהחלט להעביר מחוללי מחלה אלו מאדם לאדם.

לכן חשוב מאוד ליישם פתרונות מקצועיים ומדויקים של טיפול בביוב ובפסולת שירותים ולוודא כי מתקיימת שמירה נאותה על היגיינת שירותים, זאת באמצעות מתן תשתיות ההיגיינה הטובות והנוחות ביותר, וכמובן לא להשאיר ביוב לא מטופל כראוי לאורך זמן.

ממליצים עלינו

אזורי שירות נוספים