053-551-0029

7 ימים בשבוע | 24 שעות ביממה

יוחננוב ביובית לוגו

שאיבת מפריד שומנים

שומן הוא חומר בעל מסיסות נמוכה מאוד, ולכן קל לו מאוד לשרוד בקווי הביוב, להיצמד לדפנות קווי הביוב ולייצר סתימות בקווי הביוב.

מפריד שומנים המותקן בעיקר בבתי עסק שונים נועד להפריד את השומנים משאר הביוב, לאחר שזה מתמלא בשומנים דרוש לנקות את מפריד השומנים.

כאן בדיוק אנחנו באים לתמונה, אנחנו מתמחים בטיפול וניקוי מפרידי שומנים במפעלים, מוסכים ומסעדות.

נושאים בעמוד

בשביל מה צריך מפריד שומנים בעסק?

אל תיבהלו, לא בטוח שהעסק שלכם אכן צריך מפריד שומנים, איך תהיו בטוחים? ובכן, מי שמחויב להתקנת מפריד שומנים בעסק אלו מסעדות, מפעלי מזון, בתי מלון, מאפיות, חברות קייטרינג, תחנות דלק, מוסכים ומפעלים תעשייתים. אם אתם עומדים באחד הקריטריונים שלעיל, אז כדאי שתקראו את המאמר שלפניכם. 

תארו לכם מצב בו כל השמנים אשר מוזרמים אל הביוב של העסק שלכם, מצטלבים עם מי הביוב ונשארים בחללי הביוב. במצב כזה, מי הביוב שלכם יהיו מזוהמים לחלוטין והשמנים והשומנים יכולים לגרום להצרת הצנרת ולסתימה במערכת הביוב. הנזק אשר עלול להגרם יהיה יוצא דופן, אם מבחינה בריאותית וסביבתית, ואם מבחינת הסתימה שתיווצר לכם בביוב של העסק.

מעבר לעסק שלכם, הזרמת שומנים אל הביוב עלולה ליצור מפגע תברואתי בכל האזור בו העסק שלכם נמצא. החוק כיום בארץ מחייב את כל בעלי העסקים אשר עומדים בקריטריונים, להתקין מפריד שומנים בעסק, כאחת מהסיבות לסכנת סביבתית. 

הפרדת שמנים ושומנים מביוב - על פי חוק

שומן הנכנס לקו ביוב, יוצא ממנו בדיוק כפי שנכנס אליו, ובהמשך לכך יכול לחלחל לתוך האדם, למי תהום ולייצר זיהום סביבתי. השומן, בין שמדובר בשומן מן החי, שמן טבעי או שמן סינתטי מיוצר בחברה המודרנית בכמויות אדירות.

התקנת מפריד שמן היא חובה המוגדרת בחוק רישוי העסקים, ובחוקים נוספים של המשרד להגנת הסביבה, משרד הבריאות, משרד המסחר והתעשייה ועוד. אי התקנה של מפריד זה, יכולה לשמש עילה לשלילת רישיון העסק.

מאפיינים פיזיקליים טבעיים של השומן

מפריד שומן הוא למעשה רכיב המותקן על יציאת הביוב של המבנה ומבצע הפרדה של השמן מכלל הביוב הזורם בקו. ההפרדה מתאפשרת באמצעות המאפיינים הפיזיקליים הטבעיים של השמן לצוף על פני המים.

מפריד שומנים פועל בצורה כזאת המאפשרת לו לקלוט את השומנים והשמנים הצפים על פני המים ולהפריד אותם מזרם המים אל תוך רכיב האוגר את השמנים. ואותו יש לרוקן ולנקות מדי פעם, בתדירות התלויה בהיקף השומנים המיוצרים, או שעושים בהם שימוש במסגרת פעילות המבנה והמקום.

שאלות תשובות

את פינוי השפכים מהמפריד שומנים, יש לבצע אך ורק על ידי צוות מקצועי בעזרת משאית ביובית. את התכולה מפנים לאתר מורשה על פי התקנות לעבודה עם שומנים וחומרים שונים. חשוב לוודא כי אכן הפינוי מתבצע אל אתר מורשה באזור שלכם, אחרת זה עלול לעלות לכם בקנס.

ישנו מיכל גדול הנמצא בקצה מערכת הביוב של העסק ובו מותקן המפריד שומנים. בעצם, מי השפכים זורמים אל מערכת הביוב והשומנים צפים למעלה ונשארים בתוך אותו מיכל. 

במקרה בו מפריד השומנים אינו מטופל כראוי באופן תקופתי, הסבירות לסתימה בביוב היא גבוהה הרבה יותר, לכן דרוש טיפול תקופתי וקבוע של שאיבת מפריד השומנים. במידה וכבר נוצרה סתימה, אתם חייבים באופן מיידי להתקשר לשירותי ביובית לקבלת טיפול דחוף בסתימה, סתימה במפריד שומנים עלולה לגרום לנזק במערכת הביוב וגם לנזק זיהומי סביבתי.